Ana Sayfa Blog Instagram Takip İsteklerini Kapatma

06.11.2023 tarihinde yayınlandı

Instagram Takip İsteklerini Kapatma

Birçok anımızda aktif olarak kullandığımız sosyal medya platformları günümüzde özellikle kullanıcı güvenliği açısından yeri doldurulamaz önlemler almaya başladı. Bu önlemlerin bazı kullanıcılar için adeta hayat kurtarıcı niteliğe sahip olduğunu söylemek hiç mi hiç yanlış olmaz. Meta (Instagram) bu doğrultuda ilk adımı kısa süre önce yayınlamış olduğu “Kullanıcı Gizliliği ve Güvenliği” başlıklı makalesi ile attı.

Bu makale içerisinde “instagram takip isteği engelleme, instagram arkadaşlık isteği kapatma ve instagram istek gelmesini engelleme” anahtar kelimeleri ile ilgili birçok ipucu bulunuyor. Biz de içeriğimizde günümüzde sosyal medya platformlarında sizi güvende tutacak olan takip isteklerini kapatma işlemini detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

Instagram Gelen İstekleri Kapatma İşlemleri [Adım Adım Rehber]

Instagram’da bu adımları uygulamaya geçmeden önce eğer ki takip isteklerini kapatmakla uğraşmak istemiyorsanız “Instagram'da Fake - Feyk Hesap Açma Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimizi okuyarak kişisel bir feyk hesap oluşturabilir ve tanımadığınız kişilerin sizi isminizle bularak tarafınıza takip isteği göndermesini engelleyebilirsiniz.

Dikkat: Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için hesabınızın diğer kullanıcılara görünürlüğünün yani “Gizlilik” ayarının “Gizli” olarak ayarlanmış olması gerekmektedir.

 • Adım 1: Instagram (Meta) hesabınıza giriş yapın.
 • Adım 2: Ekranın sağ alt kısmında yer alan “Profil Fotoğrafı” simgesine tıklayın.
 • Adım 3: Profilinize ulaştıktan sonra sağ üst köşedeki “Çizgi” simgesine dokunarak “Ayarlar” kısmına girin.
 • Adım 4: “Gizlilik ve Güvenlik” alanına ulaşın.
 • Adım 5: “Hesap Verilerini Görüntüle” seçeneğine tıkladıktan sonra sonraki işleme geçiş yapın.
 • Adım 6: “Mevcut Takip İstekleri” butonuna basarak açılan ekrandan gerekli işlemleri gerçekleştirin.

Bu adımlar ardından takip isteklerini kapatma işleminin gerçekleştirildiğini göreceksiniz. Takip isteklerini engellediğinizde unutmamanız gereken bir diğer husus diğer kullanıcıların takipçi sayınızı artık göremeyecek olmasıdır. Bir diğer anlamıyla artık diğer kullanıcıların tamamına kendinizi kapatmış olacak, sizi takip etmesini istediğiniz kullanıcılara siz takip isteği göndermeden onların size ulaşmasını engelleyeceksiniz.

Instagram'da takip isteklerini geri çekmek, bazen kullanıcıların istemediği veya tanımadığı kişilerin hesaplarına erişimini sınırlamak için kullanılan bir özelliktir. Bu özellik, kullanıcıların takipçi listelerini düzenlemelerine ve istenmeyen takipçileri engellemelerine olanak tanır.

Instagram'da Takip İsteklerini Geri Çekme Nasıl Yapılır?

 1. Takip isteklerini geri çekmek için öncelikle Instagram uygulamasını açmanız gerekmektedir. Ardından, profilinize gidin ve sağ üst köşede bulunan üç çizgi simgesine dokunun. Açılan menüden "Ayarlar" seçeneğini seçin.
 2. Ayarlar sayfasında, "Gizlilik" seçeneğini bulun ve üzerine dokunun. Açılan alt menüden "Takip İstekleri" seçeneğini bulun ve üzerine dokunun. Bu bölümde, size gelen tüm takip isteklerini görebilirsiniz.
 3. Takip isteklerini geri çekmek için, istemediğiniz veya tanımadığınız bir kullanıcının profilini seçin. Profil sayfasında, sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine dokunun. Açılan menüden "Takip İsteğini Geri Çek" seçeneğini seçin.

Bu işlemi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Takip isteğini geri çektiğinizde, ilgili kullanıcı artık sizin takipçileriniz arasında yer almayacaktır. Ayrıca, takip isteğini geri çektiğiniz kullanıcıya herhangi bir bildirim gitmeyecektir.

Instagram Takip İsteklerini Engelleme Nasıl Yapılır?

Instagram'da takip isteklerini engellemek, bazen istenmeyen veya rahatsız edici hesapların sizi takip etmesini önlemek için gereklidir. Bu işlemi gerçekleştirmek oldukça basittir ve aşağıdaki adımları takip ederek kolayca yapabilirsiniz.

 1. İlk adım olarak, Instagram uygulamasını açın ve profilinize gidin. Profilinize ulaştıktan sonra sağ üst köşede bulunan üç çizgi simgesine dokunun. Bu simge, ayarlar menüsünü açmanızı sağlar.
 2. Ayarlar menüsü açıldıktan sonra, aşağı kaydırarak "Gizlilik" seçeneğini bulun ve üzerine dokunun. Gizlilik seçeneğine dokunduktan sonra, "Hesap Gizliliği" seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunun.
 3. Hesap gizliliği seçeneğine dokunduktan sonra, "Takip İstekleri" seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunun ve takip isteklerini engellemek için gerekli olan ayarları yapın.
 4. Takip isteklerini engellemek için iki seçeneğiniz vardır. İlk seçenek, "Tüm Takip İsteklerini Engelle" seçeneğidir. Bu seçeneği aktif hale getirirseniz, hiç kimse sizi takip etmek istediğinde takip isteği gönderemez ve otomatik olarak engellenir.

İkinci seçenek ise, "Yalnızca Özel Hesaplardan Takip İsteklerini Engelle" seçeneğidir. Bu seçeneği aktif hale getirirseniz, yalnızca sizin onayladığınız hesaplar sizi takip edebilir. Diğer hesaplar takip isteği gönderse bile otomatik olarak engellenir.

Instagram Takip İsteği Kapatma İşlemi Neden Yapılır?

 Instagram, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Bu da söz konusu platformu birçok farklı kültürden insanın kullandığı anlamına geliyor. İlgili platformun özellikle kişisel fotoğrafların paylaşılması adına oluşturulduğunu göz önüne koyduğumuzda gizliliğin de çok önemli olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda sizi tanımayan kişilerin paylaştığınız içerikleri görmesine gerek yoktur. Bu hususun farkında olan instagram kullanıcılarına instagram takip isteklerini kapatma özelliğini sunuyor.

Bu özellik sayesinde profilinizi görmesini istemediğiniz, sizi takip etmesine gerek olmayan kişileri anında sosyal medya serüveninizin dışına itebilir ve hatta onların ilerleyen süreçte size tekrardan takip isteği atıp atmaması durumuna karar verebilirsiniz. Şu durumda da sosyal medya kullanım sürecinizi daha güvenli bir hale getirmiş olursunuz.

Instagram Takip İsteği Kapatma Gerekli Midir?

Instagram da takip isteği kapatma işleminin gerekliliği kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kulllanıcılar birçok kişi tarafından takip edilmek ve fenomen olmak isterken bazıları ise sadece tanıdıkları kişiler tarafından takip edilmek ve paylaşımların sadece onlar tarafından görüntülenmesini istemektedir. Eğer siz de gizliliğe önem veren bir kişiyseniz takip isteklerini engelleme konusunda vereceğimiz yanıt gerekli olduğudur.

Tabii ki bir de gelen takip isteklerini artmasını isteyen ve buna bağlı olarak takip isteklerini kapatma işlemini gerçekleştirmeyen kullanıcılar bulunuyor. Bu kullanıcılar daha fazla takipçi kazanmak istiyorsa bu işlemleri asla ve asla uygulamamalıdır. Bunun yanı sıra internet sitemizde güvenilir ödeme yöntemleriyle sizlere sunulan organik takipçi paketlerinden satın alabilir ve fenomen olma hedefinize kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Instagram'da "takip isteklerini kabul ederken dikkatli ol. Kontrol sende." Bildirimi Nedir?

Instagram kullanıcılarına takip isteklerini kabul etme konusunda dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatan bir uyarıdır. Bu bildirim, kullanıcıların takip isteklerini kontrol etmeleri ve istenmeyen veya güvenilir olmayan hesapları takip etmekten kaçınmaları gerektiğini vurgular.

Instagram, kullanıcıların güvenli ve olumlu bir deneyim yaşamalarını sağlamak için bu tür uyarıları göndererek hesap güvenliğini ve gizliliğini korumayı amaçlar. Bu bildirim, kullanıcıların takip etmek istedikleri hesapları dikkatlice incelemelerini ve güvenli olmayan veya istenmeyen hesapları reddetmelerini teşvik eder. Bu şekilde, kullanıcılar istedikleri içerikleri görebilir ve güvende kalabilirler.

Instagram Takip İsteklerini Toplu Silme Nasıl Yapılır?

Instagram’da eğer ki daha öncesinde takip isteklerini engelleme işlemi gerçekleştirmediyseniz ve aynı zamanda hesabınız “Gizli” konumda ise takip isteklerinin tamamı birikmiş ve kabul edilmeyi bekliyor olacaktır. Bu gibi durumlarda eğer ki hesabınızın gizliliğini açarsanız takip isteklerinin tamamı anlık olarak kabul edilecek ve kişiler sizleri takip etmeye başlayacaktır. Bu noktada yapacağınız işlem takip isteklerini toplu reddetme adımlarını uygulamak ve hesabın gizliliğini açmadan takip isteklerini toplu temizlemek olacaktır.

 • Adım 1: Instagram (Meta) uygulamasını açın.
 • Adım 2: Profilinize giriş yapın.
 • Adım 3: Sağ üst köşeden “Üç Çizgi” simgesine tıklayın ve aşağıdaki adımları takip edin.
 • Adım 4: “Ayarlar > Takip İstekleri” yolunu takip edin.
 • Adım 5: “Takip İsteklerini Toplu Reddet” butonuna tıklayın.

Bu işlem adımlarıyla birlikte artık bekleyen takip isteklerinin tamamını toplu olarak reddetmiş olacaksınız.

Bu içeriğimizde sizlere instagram takip isteklerini kapatma işlemi başta olmak üzere takip isteklerini toplu reddetme konusuyla alakalı birçok yöntemi detaylı haliyle paylaştık. İçeriğimizin girişinde bahsettiğimiz Meta tarafından yayınlanan Kullanıcı Gizliliği ve Güvenliği başlıklı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yıldız Ver:
 

Yorumlar (0)

FIRSAT
Instagram 100 Organik Takipçi

Türk Hesaplar

Koşulsuz Telafi

Şifresiz Gönderim

37.49 TL 24.99 TL
FIRSAT
Instagram 100 Türk Beğeni

Gerçek Hesaplar

Türk Kullanıcılar

Hızlı Teslimat

Şifresiz Gönderim

14.99 TL 9.99 TL
Paket Favorilere Eklendi